Ethernet Teknolojisi

Ethernet yerel ağlar (LAN) için kullanılan Veri Çerçevesi (Data Frame) tabanlı bir bilgisayar ağı teknolojileri ailesidir. Kelimenin kökeni ether den gelmektedir.

Devamı
  FDDI

FDDI; 100Mb/ps'nin üzerinde hızlarda çalışan yüksek hızlı bir bilgisayar ağına verilen isimdir. Bir yerel alan ağı veri iletimi için bir standarttır.

Devamı
  Kablosuz LAN

Kablosuz LAN, aslında var olan LAN teknolojilerinin fiziksel katmanının (ethernet vb.) ve kısmen veri bağı (data link) katmanının kablosuz hale getirilmesidir denilebilir.

Devamı
  Yerel Alan Ağı

Yerel alan ağlarında iletişim, genellikle bir bina veya binalar grubu, hastane, fabrika, üniversite kampüsü ve benzeri alanlar ile sınırlıdır. Kablolu veya kablosuz olabilir.

Devamı
  Peer to Peer Network

"Peer-to-Peer" (noktadan noktaya) ve "Client-Server" (istemci-sunucu) terimleri, aslında iki farklı ağ tipini tanımlamaktadırlar. "Peer-to-Peer"de her iki bilgisayar da aynı haklara ve yapıya sahiptir.

Devamı
  Server Based Network

Ağda ki her bilgisayarın rolü farklıdır. Bu roller Client (istemci) ve Server (sunucu) olabilir. Bu mimaride merkezde sunucu bilgisayar bulunur ve dosya/kaynakların kullanımını, kullanıcıların yetkilerini ayarlamakla sorumludur.

Devamı
  VLAN

Sanal yerel alan ağı (VLAN), bir yerel alan ağı (LAN) üzerindeki ağ kullanıcılarının ve kaynakların mantıksal olarak gruplandırılması ve switch üzerinde port'lara atanmasıyla yapılır.

Devamı